Aradığınız İş İlanları Burada

Aradığınız İşi Hemen Bulun!

Çağrı Merkezleri İlanları Yüzde 170 Arttı

Yayınlandı: 03.04.2014

Türkiye'nin dört bir yanına açılan çağrı merkezleri, istihdamı olumlu yönde etkiliyor. isilani.net üzerinden verilen çağrı merkezi ilanları, 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 170 oranında artış gösterdi. 

 

Sayıları artan çağrı merkezleri, istihdama katkısıyla dikkat çekiyor. Sektörde 2013 yılında yaklaşık 70 bin kişinin istihdam edildiği, 2014 yılında ise bu rakamın 74 bine yaklaşacağı tahmin ediliyor. isilani.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, sektör ve dış kaynak kullanımı dışında artık birçok firmanın kendi bünyesinde çağrı merkezi oluşturarak, bu alanda istihdam yarattığını söylüyor. Duyarlar sektörün istihdama katkısını şöyle anlatıyor: “Özellikle bankacılık, finans, sağlık, iletişim ve teknoloji alanlarında çağrı merkezlerinde çalışan kişi sayısının oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Her geçen gün gelişen teknolojik altyapılar, müşteri ilişkileri ve memnuniyetine verilen önem ve bu alanda yetişmiş nitelikli personelin artması sektörün büyüyüp gelişmesine büyük ölçüde katkı sağlıyor. Çağrı merkezlerinin hizmet alanları ise müşteri hizmetleri, teknik destek, tele-satış ve veri güncelleme gibi bölümlerle her geçen gün daha da genişlemekte.”

Çalışanların yüzde 75'i kadın

Mavi yaka ve ara kademede lider insan kaynakları sitesi isilani.net'e halihazırda çağrı merkezi sektöründe hizmet veren yaklaşık 445 üye firma bulunuyor. Bu sayı çağrı merkezlerine ürün, hizmet ve eğitim sağlayan yan kuruluşlarla birlikte 1.250 gibi bir rakama ulaşıyor. 2013 yılı geneline bakıldığında isilani.net’te yayınlanan ilanların yüzde 3,5’inin çağrı merkezi sektörüne yönelik olduğunu belirten Özlem Demirci Duyarlar, “Bu rakam 2012 yılına göre yüzde 170 oranında artış göstermiş. Özgeçmişinde çağrı merkezi tecrübesi bulunan aday sayımız ise 19 bin 258” diyor. Adayların cinsiyet ve yaş dağılımları hakkında da bilgi veren Duyarlar, sektörün yüzde 75 oranıyla ağırlıklı kadın adaylardan ve yüzde 41 oranında 25-29 yaş aralığından oluşturduğunu ekliyor.

Mesleğin tehlikeli meslek kategorisine alınması sektörü olumsuz etkiliyor

Çağrı merkezi sektörünün dinamiğinin oldukça yüksek olduğun belirten Özlem Demirci Duyarlar, bu sektörde çalışmak isteyen adayların sabırlı, hızlı, çözüm odaklı, iletişim yeteneği güçlü, takım çalışmasına yatkın ve problem çözme becerisine sahip olmaları gerekli olduğuna dikkat çekiyor. Duyarlar şöyle devam ediyor: “Çalışma sürelerinin uzunluğu, stresli bir çalışma ortamının olması ve yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’yla birlikte çağrı merkezlerinin "tehlikeli meslek" kategorisine alınması ise sektörü olumsuz yönde etkileyen unsurlar olarak karşımıza çıkmakta.”

Adayların Cinsiyet DağılımıYüzde
Kadın75
Erkek25
Adayların Yaş DağılımıYüzde
25-2941
20-2434
30-3416
35-395
40 yaş ve üstü2,3
15-191,7
Adayların Eğitim DurumuYüzde
Lise33
Önlisans32
Lisans31,6
ilköğretim2,4
Yüksek Lisans1

 


Tüm Haberleri Görüntüle